Banyo dekorasyonunuza uygun havlu seçmenin ipuçları

Önceleri sadece bir tekstil ürünü olarak kabul edilen havlular zaman içinde banyo dekorasyonunda oldukça önemli bir yere sahip oldular. Yaratmak istediğiniz temanın veya banyonuzda uyguladığınız dekorasyon stilinin önemli bir parçasına dönüşen havluları seçerken aranan kriterlere, bir de tasarım eklendi. Bugün pek çok farklı materyalden üretilen, farklı renk ve desende havlu bulmak mümkün. Karşımıza son zamanlarda sıkça çıkan farklı havlu sunumları da havlunun, banyo dekorasyonunda ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Havluları nasıl farklı bir şekilde sunabilirim derseniz Havlu sunumları yazımızı okumanızı öneririz. Bu yazımızda ise size banyo dekorasyonunuz için doğru havluyu seçmenin ipuçlarından söz edeceğiz.
Banyonuzu bir bütün olarak düşünün
Giyeceğiniz giysileri seçerken birbiriyle uyumlu olmalarına dikkat edersiniz. Banyonuz için de durum aslında çok benzer. Havlu seçiminde banyonuzun genel görünüşüne dikkat etmelisiniz. Lavabodan fayanslara, banyo paspasınızdan küvetinize kadar her şey havlu seçiminizde etkili olacaktır.
Banyoda ne kadar havluya ihtiyacınız var?
El havluları, banyo havluları, misafir havluları… Banyoyu kullanacağınız kişi sayısına bağlı olarak, kullanacağınız havlu sayısı değişecektir. Dolayısıyla banyoyu kimlerin kullanacağını düşünerek ihtiyacınız olan sayıyı belirleyin. Havluların bir arada duracaklarını düşünerek renklerinin ve materyallerinin birbiriyle uyumlu olmalarına dikkat edin.
Banyoyu renklendirmenin en kolay yolu; havlular
Havlular banyoyu renklendirmenin en kolay yollarından biridir ancak havlunuzun rengini ve desenini seçerken banyonuzdaki genel temayı ve banyonuzdaki renkleri gözden kaçırmamalısınız. Gri fayansların olduğu bir mavi duş perdesine sahipseniz, kırmızı havlular oldukça renkli ve karmaşık bir görüntü yaratacaktır. Banyo havlularınız ve el havlularınız için bir kaç farklı kombinasyon yapabilirsiniz. Böylelikle havlularınız yıkanırken yerine kullanacağınız havlularınız da birbiriyle uyumlu olacaktır.
Eğer banyonuz çok sıradan bir görünüme sahipse ve açık renklerden oluşuyorsa renklendirmek için sarı, kırmızı gibi canlı renkleri kullanabilirsiniz. Banyonuzda bir spa görünümü yaratmak ve temizliği vurgulamak istiyorsanız beyaz, bej ve krem gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Sağlığınız için, gün içinde defalarca kez kullanılan el havlularını sık yıkayarak bakteri oluşumunu engellemelisiniz. Bu nedenle açık renk havluları kullanmaktan çekinmeyin, nasıl olsa sıkça yıkanacaklar…
Havluların renkleri kadar desenleri de oldukça önemli. Marine tarzında dekore edilmiş bir banyo için mavi tonları ve beyaz havlular uygun olacaktır. Ancak çiçekli bir desene sahip bir havlu seçerseniz temayı bozmuş olacaksınız. Bu nedenle eğer desenli veya nakışlı bir havlu kullanacaksanız temanıza uygun olmasına dikkat edin. Banyonuzda zarif bir görünüm yaratmak için fayansların renkleriyle aynı havlular tercih edebilirsiniz. Country tarzında dekore edilmiş bir banyo için çiçekli veya çizgili havlular oldukça şık görünecek ve etkiyi arttıracaktır. Klasik bir görünüm içinse dolgun, yumuşacık, beyaz havluların her zaman en etkili alternatif olduğunu söylemekte yarar var.
Benzer materyaller
Pamuk, bambu, keten veya mikro fiber. Alışveriş sırasında karşınıza pek çok farklı içeriğe sahip havlu çıkacaktır. Havluları elbette kullanım yerine, alışkanlıklarınıza ve dokunuşuna göre seçmelisiniz. Ancak seçtiğiniz havluların birbirinden farklı içeriklere ve ağırlıklara sahip olması görünümlerini de etkileyecektir. %100 pamuk, ağır bir havlunun yanına benzer bir kullanım için peştamal asmanız görünümü dağıtacaktır. Bu nedenle havlu ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra havluları sergilemek için bir kategorizasyona ihtiyaç duyabilirsiniz. Böylelikle havlularınız daha düzenli ve hoş görünecektir.
Havlu içerikleriyle ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz “Kaliteli bir havlu almak için dikkat etmeniz gereken 5 nokta” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.
Havlularınız nerede duracak?
Banyoda günlük olarak kullanacağınız havlularınızı ne şekilde sergileyeceksiniz? Bir askıda mı duracaklar, bir dolapta mı yoksa bir sepette mi? Banyo ve el havlularınızı ıslakken dolaba kaldıramayacağınız için kurumaları için ortada bırakmak zorunda kalacaksınız. Bu nedenle havlularınızı nasıl sergileyeceğinize doğru karar vermelisiniz. Yedek havlularınız için de banyonuzda bir depolama alanına ihtiyaç duyacaksınız. Eğer bir dolap için yeterli alana sahip değilseniz havlularınızı bir sepette veya raflarda saklayabilirsiniz. Raflara dizeceğiniz havluların göz önünde olacağını ve birer aksesuara dönüşeceğini unutmayın. Açık bir şekilde duracaklarsa yedek havlularınızın da genel dekorasyonla uyumlu seçilmesi gerekiyor.

Banyo dekorasyonunuza uygun havlu seçmenin ipuçları” te bir düşünce

  1. Pingback: Havlu hakkında bilmeniz gereken 5 şey - Casual Avenue Blog

Yorumlar kapalıdır.