Havlular hakkında ilginç 5 hikaye

Havlular hakkında bir çok bilgiye vakıf olduğunuza eminiz ama aşağıda yazmış olduğumuz hikayeleri duymamış olabilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız havlular hakkında eğlenceli, ilginç gerçekler…

 1. Havlu Günü
  Havlu Günü, ilk kez 2001 yılında, İngiliz yazar Douglas Adams’în 11 Mayıs’taki vefatından iki hafta sonra, 25 Mayıs’ta yazarın hayranları tarafından, yazara hayranlıklarını ve şükranlarını sunmak için havlu taşımalarıyla kutlanmaya başlanmıştır.Peki neden havlu taşımışlar?Yazar Douglas Adams, ‘Otostopçunun Galaksi Rehberi’ isimli romanının üçüncü bölümünde, yıldızlararası gezen bir otostopçunun sahip olması gereken en kullanışlı şeyin bir havlu olması gerektiğini vurgulamış ve bunun sebeplerini anlatmıştır.Yazarın hayranları, Havlu Günü boyunca yanlarında bir havlu taşıyarak bu günü kutlamaktadır.Ülkemizde Havlu Günü, bu yıl 5’incisi düzenlenen ve ‘Dünya Havlu ve Bornoz Günü’ adıyla 6 Mart tarihinde, çeşitli gösterilerle çok sayıda havlu üreticisinin boy gösterdiği kortej yürüyüşüyle kutlanmaktadır.
 2. Otel Havluları
  Hepimizin duyduğu çok enteresan bir hikaye vardır; İnsanlar tatil için bir otelde kalırken, o otelin havluları gizemli bir şekilde insanların bavullarına girmektedir. İnsanlar tatilden evlerine dönüp bavullarını açtıklarında, üstünde otelin adının işlendiği havlularla karşılaşınca çok şaşırmaktadırlar. Hatta bazı durumlarda havlularla birlikte, tek kullanımlık şampuanların ve kremlerin bile bu yolculuğa katıldıkları söylenmektedir.
  Bu esrarengiz olayı çözmek için, Miami’deki bir firma, yıkanabilen takip cihazı geliştirmiş ve çarşaf, bornoz ve havlu gibi otel malzemelerine bu cihazı yerleştirerek daha sonraki aşamalarda yerinin saptanmasını sağlamıştır. Günümüzde bir çok otel bu cihazlarla, misafirlerinin evlerine döndüklerinde yaşayacağı şokun önüne geçmeye çalışmaktadır. Hepimiz Miami’deki bu firmaya minnetarız!
 3. Yogiizm
  Dünyaca ünlü çizgi film karakteri Ayı Yogi’nin yaratım sürecinde esinlenilen, New York Yankees’in efsane beysbol oyuncusu Yogi Berra’nın havlular hakkında meşhur bir şakası vardır. Yogi Berra onur konuğu olarak kaldığı bir otelin resepsiyonunda, haber muhabirleriyle yaptığı röportaj esnasında gelen ‘Otelden memnun kaldınız mı?’ sorusuna “Havlular o kadar kalındı ki, bavulumu zar zor kapatabildim.” cevabını vermiştir. Bu şakadan sonra, bavullara giren gizemli havlu olayına ‘Yogiizm’ denmeye başlanmıştır.
 4. Hoş Kokulu Havlular
  Çoğu insan uzun uçuşlar esnasından verilen sıcak havlu lüksünün tadını çıkarmaktan çok hoşlanır. Son zamanlarda ünlü bir havayolu şirketi bu sıcak havlulara hoş bir koku ekleyerek hizmet kalitesini arttırmayı hedeflemiş. Firma bununla da yetinmeyerek, uçuş görevlilerine de aynı kokuyu kullandırmış ve kabinin mis gibi kokmasını sağlamış. Bu lüks için illa uzun mesafeler uçmanıza gerek yok, siz de sıcak bir havlunun üzerine sakinleştirici bir koku sıkarak, bu keyfi evinizde yaşayabilirsiniz.
 5. Havlunun Gücü
  İngiltere’den John Evans, bir arabayı başının üzerinde 33 saniye boyunca dengede tutarak kırılması zor bir rekora imza atmıştır. Evans’ın dengede tuttuğu araç 160 kilogramlık bir arabaydı ve rekortmenin kullandığı tek şey başının üstüne yerleştirdiği katlanmış bir havluydu. John Evans, rekorunu kıracak kişiye 1.000 pound ödül vereceğini açıklasa da, denemek isteyenleri şimdiden uyaralım, havlu olarak Türk Havlusundan başkasını kullanmasınlar. Belki ağırlığı taşımanıza yardımcı olmayacaktır ama en azından başınızı koca bir metal yığınından ayıran yumuşacık bir havlu hiç de fena olmaz.
  Havlular hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyen meraklılardansanız “Havlunun İcadı ve Tarihçesi” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.